Skip to content
elmélyült munka tippek vezetőknek és vállalkozóknak 2

George Leonard – Mesterré válás

Nemrég olvastam egy rövid, de klasszikus művet, ami nagyon megfogott, pont azért, mert a mai világ ezzel szögesen ellentétes elveket sulykol belénk. Íme álljon tehát itt emlékeztetőként a mesterré válás 5 lépése, ahogyan azt George Leonard – Mesterré válás (Mastery) című könyvében felvázolja:

Az 5 lépés

Instrukció. Keress egy jó tanárt vagy mentort, aki megmutatja neked a dolgokat, és segít elkerülni, hogy ugyanazokat a hibákat elkövesd el, mint amiket ők.

Gyakorlás. Minél többet gyakorolsz, annál jobb leszel. Győződj meg róla, hogy rendszeresen és következetesen gyakorolsz (deliberate practice), még akkor is, haéppen nincs kedved hozzá.

Elengedés. Légy hajlandó elengedni az egódat, és legyél nyitott az új dolgok megtanulására, ne ragaszkodj a bevált rutinjaidhoz. Ehhez szükséges, hogy ne félj hibázni és újoncként mutatkozni mások előtt (akkor is, ha már van másban tapasztalatod).

Szándékosság. Légy szándékos a gyakorlással kapcsolatban. Válassz ki célokat, képzeld őket magad elé, és kövesd napi szinten a fejlődésedet.

Az „él”. Told magad a komfortzónád szélére. Bár kényelmetlen itt mozogni, mégis itt fogsz a legtöbbet tanulni és fejlődni.

A mesterré válás egy egész életen át tartó folyamat. Időbe, erőfeszítésbe és elkötelezettségbe kerül. Nincs egyetlen helyes út a mesteri szint eléréséhez. A legjobb megközelítés az egyéntől és szakterülettől függően változik.

A hibák a tanulási folyamat természetes részét képezik. Ne félj tehát elkövetni őket. 

A visszajelzés elengedhetetlen a fejlődéshez. Keresd mások visszajelzéseit, mind a pozitív, mind a negatív visszajelzéseket. Légy türelmes és kitartó. A Mesterszint elsajátítása időbe telik, de megéri. Engem leginkább erre a Zen mottóra emlékeztetett, mert ebben én is hiszek:

Megvilágosodás előtt: Apríts fát, és hordj vizet,

Megvilágosodás után: Apríts fát, és hordj vizet.

(Angolul: Before enlightenment: Chop wood, carry water,

After enlightenment: Chop wood, carry water.)

Bevezetés

Ahhoz, hogy valóban mélyreható tudást és teljesítményt érjünk el, elengedhetetlen megismernünk George Leonard „Mastery” című könyvének alapgondolatait. Ez a könyv olyan útmutató, ami rávilágít a mesteri szint elérésének folyamatára, és segít megtalálni a kiegyensúlyozott fejlődés és a kitartás kulcsát.

George Leonard három különböző hozzáállási mintája pedig mindezt még érdekesebbé teszi:

A Próbálkozó (The Dabbler): Ő az, aki hétről hétre új hobbit, tevékenységet vagy készséget próbál ki. Egy ideig nagyon belemerül valamibe, és szereti a gyorsan jövő eredményeket, de amint a dolgok kezdenek belassulni, és megfakulni, máris a következő új dolog felé veszi az irányt – azzal az indoklással, hogy „nem ez volt az igazi.” Ezért sosem éri el a Mesterszintet.

A Megszállott (The Obsessive): A leginkább eredményorientált típus, aki már az első órán el akarja érni a tökéletes tenisz-szervát, és amikor az eredmények lassulni kezdenek, még keményebben tolja, de figyelmen kívül hagyja, hogy a platók (azaz a lassulások és megtorpanások) a Mesterszint eléréséhez vezető út részét képezik – ezért könyörtelenül nyomja és erőlteti a folyamatos felfelé ívelő görbét. Aztán mi történik vele? Jön egy nagyon éles, meredek visszaesés. Ezért sosem éri el a Mesterszintet.

A Hekker (The Hacker): Miután valamennyire belejött valamibe, a hekker megelégszik azzal, hogy azon a szinten marad – soha nem fejleszti igazán a képességeit az első alapszinten túl. Inkább csak hekkel mindennap ugyanúgy -fejlődés nélkül. Ezért sosem éri el a Mesterszintet.

A Mesterszinthez Vezető Út Három Fázisa

1. Készségbeli Barlangolás

Amint elindulunk a mesteri teljesítmény útján, gyakran belefutunk a kezdeti nehézségekbe és zavarodottságba. Ez a fázis, amit Leonard „készségbeli barlangolásnak” nevez, az új ismeretek elsajátításának ideje. Hogyan találjuk meg a motivációt és az érdeklődést, amikor még a fejlődés nem érzékelhető? Itt jön kapóra egy gyakorlott oktató, mester, vagy mentor aki megadhatja nekünk a kezdőlökést és bátoríthat minket.

2. A Középső Tartomány Csapdája

A mesteri út ezen szakaszában könnyű belefutni a középső tartomány csapdájába, ez nem más, mint a fennsík, vagy plató. Ebben a fázisban a fejlődés lassabbnak tűnik, és a motiváció is gyengülhet. Leonard figyelmeztet bennünket, hogy ebben az időszakban a kitartás és a gyakorlás kulcsfontosságú, hogy továbbra is előrelépjünk.

3. A Mesteri Teljesítmény Állapota

A könyv középpontjában álló harmadik fázis a „mesteri teljesítmény állapota”, amikor a folyamatos gyakorlás, az önkifejezés és a fejlődés egységet alkotnak. Ebben a szakaszban már nem csupán a végeredmény számít, hanem maga a folyamat is örömöt és elégedettséget nyújt. 

Ahogy fogalmaz: „A célok és az eshetőségek, amint említettem, fontosak. De ezek a jövőben és a múltban léteznek, az érzékszerveink tartományán túl. A gyakorlás, a mesterszint ösvénye viszont csak a jelenben létezik. Ezt láthatod, hallhatod, szagolhatod, és érezheted. A platót szeretni annyit tesz, mint szeretni az örök mostot, élvezni a haladás elkerülhetetlen fellendüléseit és az eredményesség gyümölcseit, majd derűsen elfogadni az új platót, amely közvetlenül mögöttük vár. Szeretni a platót azt jelenti, hogy szereted azt, ami a leglényegesebb és legtartósabb az életedben.”

Ismert példák a mindennapi életből

  1. Pelé – azaz Edson Arantes do Nascimento, Braziliában szegény srácként nőtt fel, és rongyokból készült rögtönzött labdával focizott. A megfelelő felszerelés hiánya nem tántorította el, számtalan órát szentelt a gyakorlásnak. Pelé töretlen elkötelezettsége és a fejlődés minden lehetőségének kihasználása végül oda vezetett, hogy a történelem egyik legnagyobb futballistájává 3-szoros világbajnokká vált. Pályafutása elején szkepticizmussal és kihívásokkal kellett szembenéznie, mert első világbajnokságán 1958-ban még mindössze 17 éves volt. Fiatal kora miatt kétségek merültek fel vele kapcsolatban, de a kritikusokat gyorsan elhallgattatta azzal, hogy a Franciaország elleni elődöntőben mesterhármast ért el, és Brazíliának segített megnyerni a tornát.
  2. Rocky Marciano a boxlegenda – Rocky Marciano útja a veretlen nehézsúlyú bokszbajnokká válásig tökéletesen egybecseng George Leonard következetes gyakorlás és eltökéltség elveivel. Marciano pályafutása kezdetén komoly kihívásokkal kellett szembenézzen, híján volt az edzéshez szükséges erőforrásoknak, és gyakran kritizálták szokatlan ökölvívóstílusát is. Ő azonban a szigorú edzés és a kitartó erőfeszítések mellett elkötelezte magát, és elindult a mesterré válás útján. A gyakorlás iránti rendíthetetlen elkötelezettsége és a kudarcokkal szemben tanúsított masszív ellenálló képessége segítette abban, hogy 49 mérkőzésen 49 győzelemmel tökéletes bajnoki rekordot érjen el. 
  3. Michael Jordan – Michael Jordan pályafutása elején egyáltalán nem tartozott még a nagyok közé. A középiskolában kitették az egyetemi kosárlabdacsapatból, ami arra ösztönözte, hogy még keményebben dolgozzon a képességein. A következő évben végül bekerült a csapatba, és ösztöndíjat kapott az Észak-Karolinai Egyetemre. Az egyetemi sikerei ellenére kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy méretéből és játékstílusából adódóan képes lesz-e kitűnni az NBA-ben. Jordan azonban könyörtelen gyakorlásának és elhivatottságának köszönhetően hatszoros NBA-bajnok, ötszörös MVP és globális kosárlabda-ikon lett – minden idők legnagyobb kosarasa.

Záró gondolatok

George Leonard „Mastery” könyve rávilágít arra, hogy a mesteri teljesítmény elérése nem lineáris út, hanem egy hosszú, hullámzó folyamat. A három fázis: készségbeli barlangolás, középső tartomány csapdája és mesteri teljesítmény állapota mind meghatározó szerepet játszanak ezen az úton.

Ezen az 5 lépésen kívül Leonard azt is hangsúlyozza, hogy fontos megtalálni a „hivatásodat” vagy „életfeladatodat”. Ez olyasvalami, ami iránt szenvedélyesen érdeklődsz, és amiért hajlandó vagy keményen dolgozni. Ha megtalálod a hivatásodat, nagyobb valószínűséggel fogsz kitartani mellette a nehéz időkben is.

A mesterré váláshoz vezető út nem könnyű, de lehetséges. Ha követed ezeket a lépéseket, jelentősen növelheted a siker esélyét. Szeress bele a platóba, és tarts ki amíg a következő szintre lépsz!